technika: | olej na lepence |
rozměr: | 32 x 42 cm |
signatura: | signováno vpravo dole |
rám: | rámováno |
datum narození: | 1848-1901 |
poznámka: | V letech 1864-1865 studovala na pražské akademii u profesora Maxe Haushofera. Po jeho smrti odešla do zahraničí a od r. 1886 začala studovat na Akademii v Mnichově u Ludwiga Willroidera. Byla členkou Society of Women artists v Londýně. V letech 1900 a 1901 vystavovala v Mnichově (obrazy Podzim, Partie z Schleissheumu a Předjaří, kde také většinu života žila. Na jubilejní výstavě Krasoumné jednoty vystavila obraz Krajina u moře. Věnovala se převážně krajinomalbě a motivům z Rujany. Její tvorba byla podobně jako v případě Adolfa Chwaly dlouhou dobu vnímána pouze v kontextu rakouského a německého umění 2. poloviny 19. století. Ačkoliv její práce z doby pražských studií nejsou vůbec známé, některé její práce z období od sedmdesátých let výše (m.j. Vpodvečer na zamrzlé řece) je patrný odkaz holandských krajinářů 19. století (např. Andreas Schelfhout, Eugen Voboeckhoven) a zřetelný je i osobitý soulad všech těchto vlivů a školení, kterými Assenbaum prošla. |
olej na lepence | 32 x 42 cm | signováno vpravo dole