technika | olej na plátně |
rozměr | 100 x 70 cm |
rok | 1986 |
signatura | signováno UD |
rám | rámováno |
provenience | soukromá sbírka |
autor | 1956 |
Jan Rapin se narodil v roce 1956 v Praze a je známý jako malíř a grafik. Absolvoval Akademické gymnázium v Praze u profesora Kepky a studoval anatomii na střední zdravotnické škole. Svůj umělecký talent rozvíjel dále studiem malby u Petra Hany a Vladimíra Komárka.
Patří mezi uznávané výtvarníky současné umělecké scény a během své kariéry realizoval okolo osmdesáti samostatných výstav jak v Česku, tak i v zahraničí.
Rapinova tvorba je charakteristická výraznou stylizací, která dává jeho dílům jedinečný a osobitý charakter. Inspirací pro něj je zejména období baroka, které ho ovlivňuje jak v použití barev, tak v kompozici a práci se světlem. Dokáže spojit prvky barokního stylu s moderními trendy současného výtvarného umění, čímž vytváří díla s unikátním rukopisem.
Jana Rapina inspirují obyčejné věci a podstata života, ale zejména krásné ženy. Jeho práce často zobrazují ideál ženské krásy a tajemství. Rapin vnímá hudební nástroje a další předměty jakožto nositele lidských vlastností, a ve svém díle se snaží vyjádřit touhu po kráse a harmonii.