prodáno za: 80 000 CZK
vyvolávací cena: 10 000 CZK

82. MOUSSON Josef Teodor (1887 - 1946)

Na trhu, olej na kartonu, 18x22 cm, PD MOUSSON. J. TIVADAR, Typická autorova práce z konec 10. a začátku 20. let 20. století, z jeho jnejkvalitnějšího období. Mousson rád chodil na trhy, kde zachycoval čilý shon obyčejných lidí v lidovém oblečení, nebo v místních krojích. Maloval na malé kartony v tomto rozměru, nebo v rozměru 27x33 cm, které si sebou bral do terénu. Používá rychlé enerické tahy štětcem k zachycení atmosféry a prchavého okamžiku návštěvníků trhů. Paleta barev je tlumená, přesto realisticky barevná, v tomto případě se jedná pravděpodobně o zamračený den, možná po dešti. V pozdějších letech, zvláště v 30. a pozdních 30. letech maluje již v ateliéru na rozměrná plátna, většinou v rozměru cca 60x75 cm, příp. 40x50 cm. V té době byl již v Michalovcích velmi populární, měšťané si u něj nechávali na zakázku malovat velká plátna, požadovali trhové scény, které jsou podle dobového vkusu někdy až křiklavě barevné, přesto však namalované s autorovou velkou zručností. Pokud Moussonovi v atelieru zbyly malé kartony ze začátku 20. let, použil je jako inspiraci a někdy podle nich vytvořil velké ateliérové obrazy, nebo se nechal inspirovat touto trhovou scénou. Díla z 30 let jsou samozřejmě velmi kvalitní, namalované s autorovou brilantností, malé obrázky malované přímo na trhu se zkratkovitostí, aby stihl tento prchavý okamžik zachytit, jsou tím nejlepším, co Mousson vytvořil.

prodejce Aukční dům Korunní

1****4 80 000 CZK 17. 12. 2019 19:47:37