#65

Josef Multrus
(1898 – 1957)

Čtenářky

Multrus Josef, (1898 - 1957)
Multrus Josef, (1898 - 1957)
Multrus Josef, (1898 - 1957)
Multrus Josef, (1898 - 1957)
Multrus Josef, (1898 - 1957)
#65

Josef Multrus
(1898 – 1957)

Čtenářky

506 zobrazení
11. 6. 2019 19:00

prodejce
Galerie Goltzova tvrz

Čtenářky, olej na lepence, 25 x 16 cm, rámováno

Josef Multrus se narodil 12. března 1898 na Královských Vinohradech. Pocházel z chudé rodiny tiskárenského korektora. Začal se učit typografem, ale k umělecké tvorbě ho motivoval učitel a evangelický kazatel Berger. Malbě se začal učit u profesora Jaroslava Bendy na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1920 byl přijat do 3. ročníku speciální mistrovské školy na Akademii výtvarných umění v Praze, kde ho učil Vratislav Nechleba.

Po obdržení cestovního stipendia Hlávkovy nadace podnikl studijní cesty do Jugoslávie a Itálie, kde hledal inspiraci pro svou tvorbu. Členem Jednoty umělců výtvarných v Praze se stal roku 1924. Během života ho podporovalo přátelství s malířem Jaroslavem Malínským.

Po roce 1953 se jeho zdravotní stav zhoršil a byl odkázán na život v ateliéru. Jeho ateliér se nacházel na Starém Městě vedle Prašné brány. Zemřel 3. ledna 1957 v důsledku otravy oxidem uhelnatým, k níž došlo při poškození komína během návštěvy jeho bratra.