#17

Vladimír Stříbrný
(1905 – 1970)

Ležící dívčí akt

Stříbrný Vladimír, (1905 - 1970), Ležící dívčí akt
#17

Vladimír Stříbrný
(1905 – 1970)

Ležící dívčí akt

952 zobrazení
Vyvolávací cena: 15 000 Kč
26. 3. 2019 19:00

prodejce
Galerie Goltzova tvrz

olej na plátně, 34,5 x 46 cm, luxusně rámováno

Vladimír Stříbrný, plným jménem Vladimír Václav Jan, se narodil 7. října 1905 v Českých Budějovicích. Jeho rodiče, účetní Jan Stříbrný a Leopoldina Kašparová, později přesídlili se svým synem na Slovensko do Nitry, kde Vladimír navštěvoval obecnou a měšťanskou školu. Po ukončení základního vzdělání se přesunul do Prahy, kde zahájil studium na malířské akademii.

Ve školním roce 1920/1921 studoval ve II. ročníku všeobecnou školu u profesora Jakuba Obrovského a získal I. školní cenu per 600 Kč s hodnocením výborný. Následně pokračoval ve studiu v letech 1921-1925 v tzv. speciálce profesora Vratislava Nechleby.

Během svého života Vladimír Stříbrný cestoval po Itálii, Francii a Německu, kde čerpal inspiraci a vědomosti pro svou uměleckou tvorbu. Byl dlouholetým členem Jednoty umělců výtvarných (JUV) a pravidelně se účastnil výstav této umělecké skupiny. Vladimír Stříbrný byl známý zejména pro své malby ženského těla, ale rovněž vytvářel krajinomalby a různá zátiší. Jeho umělecký atelier se nacházel v Praze na adrese Nad Královskou oborou 31.

Vladimír Stříbrný zemřel 19. června 1970 v Praze, ale jeho umělecké dílo a odkaz pokračují jako součást české výtvarné historie.