#6

Bořivoj Žufan
(1904 – 1942)

Hrad nad řekou

Žufan Bořivoj (1904 - 1942)
Žufan Bořivoj (1904 - 1942)
Žufan Bořivoj (1904 - 1942)
Žufan Bořivoj (1904 - 1942)
Žufan Bořivoj (1904 - 1942)
Žufan Bořivoj (1904 - 1942)
Žufan Bořivoj (1904 - 1942)
#6

Bořivoj Žufan
(1904 – 1942)

Hrad nad řekou

869 zobrazení
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
5. 6. 2018 19:00

prodejce
Aukční dům Korunní

Hrad nad řekou, olej na kartonu, 25x18 cm, PD Na památku Žufan, na rev. razítko Vystaveno v síni Mánesa 1942

Bořivoj Žufan byl český akademický malíř, narozený 11. ledna 1904 v Praze. Pocházel ze skromných poměrů, a jeho otec, dělník ČSD, zemřel po pracovním úrazu.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Vratislava Brunnera a Josefa Schussera v letech 1921–1924. Následně pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v krajinářské speciálce profesora Otakara Nejedlého v letech 1924–1928. Později navštěvoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze v ateliéru sochaře Karla Dvořáka v letech 1933–1934 a Univerzitu Karlovu, Lékařskou fakultu v letech 1938–1939.

Bořivoj Žufan maloval krajinářská díla, postavy, a zajímavě využíval barvu a světlo ve své tvorbě. Jeho raná tvorba byla ovlivněna francouzským malířem Camille Corotem a tvorbou profesora Otakara Nejedlého. Později spolupracoval s první generací žáků Nejedlého, včetně malířů jako Jan Slavíček, Josef Hubáček, Bohumír Dvorský a další.

Žufanova tvorba byla ovlivněna fauvismem a expresionismem. V jeho malbě akvarelem lze vidět spontaneitu a lehkost. K jeho mistrovským dílům patří obraz "Na samotě u lesa" a "Cesta u Tučap."

Bořivoj Žufan trpěl chronickými bolestmi hlavy, a i přes své trápení dokázal vytvářet výjimečná díla. Zemřel ve věku 38 let v Praze. Měl významný vliv na českou výtvarnou scénu, a jeho díla jsou dodnes ceněna.