#18

Jánuš Kubíček
(1921 – 1993)

Studie

KUBÍČEK Jánuš (1921 - 1993)
KUBÍČEK Jánuš (1921 - 1993)
KUBÍČEK Jánuš (1921 - 1993)
KUBÍČEK Jánuš (1921 - 1993)
#18

Jánuš Kubíček
(1921 – 1993)

Studie

5 limitů
689 zobrazení
Vyvolávací cena: 2 000 Kč
2. 3. 2021 19:00

Studie, olej na plátně, 33x38 cm, rámováno, datace 1975, signováno zezadu na plátně J.K., zezadu opatřeno přípisem s určením. Pravost díla potvrdil syn autora. Dílo se nachází v soupisu díla autora - - razítko DJK 1991/0577

Jánuš Kubíček, významný český malíř a výtvarník generace 60. let, se narodil 5. prosince 1921 v Nových Hradech. Pocházel z umělecky nadané rodiny sochařů - jeho otec i strýc, Josef Kubíček a Leoš Kubíček, byli známými osobnostmi v oboru. V roce 1924 se rodina přestěhovala do Brna, které se stalo trvalým domovem a hlavním uměleckým působištěm Jánuše Kubíčka.

Po maturitě na gymnáziu v Králově Poli v roce 1941 studoval v letech 1941–1943 na brněnské Škole uměleckých řemesel. Jeho umělecký postoj se postupně vyvinul do osobité a imaginativní abstrakce, ovlivněné rodinnou sbírkou děl českého moderního umění. V roce 1950 se stal členem svazu Československých výtvarných umělců.

Jeho významné celoživotní přátelství s Bohumírem Matalem vedlo k založení tvůrčí skupiny Brno 57 v roce 1957. Kubíčkovo dílo bylo prezentováno na mnoha samostatných i společných výstavách a je zastoupeno v nejvýznamnějších galerijních sbírkách v České republice, včetně Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně a Muzea města Brna.

Jeho manželkou byla textilní návrhářka Vlasta Kubíčková, roz. Donauerová (3. března 1927 Brno–Líšeň – 27. listopadu 2022 Brno). Jeho syn Adam Kubíček (* 1965) působil jako hráč na bicí nástroje a pečuje o uměleckou pozůstalost otce i děda.

Jánuš Kubíček zemřel po dlouhé těžké nemoci 21. května 1993 v LDN Babice nad Svitavou. Jeho hrob se nachází na Královopolském hřbitově.