#62

Aleš Lamr
(1943 – 2024)

Svítící žena

Svítící žena - Lamr Aleš
Svítící žena - Lamr Aleš
Svítící žena - Lamr Aleš
Svítící žena - Lamr Aleš
Svítící žena - Lamr Aleš
Svítící žena - Lamr Aleš
#62

Aleš Lamr
(1943 – 2024)

Svítící žena

449 zobrazení
400 000 Kč
Galerie ART Praha, spol. s r.o.
24. 11. 2019 13:30

1964
olej/plátno
149,5 x 99,5 cm
sign. PN A. Lamr 64

publikováno: J. Kříž - A. Lamr, Art D, 2003; provenience: původně získáno z ateliéru autora; rámováno Lamrovy obrazy z let šedesátých vykazují jasnou inspiraci umění exotických kultur. Svá raná díla sám autor označil za "indiánské baroko". Navazoval na znakové, totemické symboly starých kultur, které přetvořil do jakéhosi osobitého expresionismu. "Svítící žena" má ve svém zpracování exotický nádech, avšak může být Madonou, Venuší, Ištarou, mytologie všech kultur je protkaná bohyní plodnosti – matkou. V polovině 60. let, tyto motivy plodnosti a mytologie silně rezonovaly v Lamrově díle, neboť podobou se "Svítící žena" přibližuje soše "Pomona II" (1964), která je římskou bohyní ovoce. Zvolená paleta barev má halucinogenní ráz. Výraz ženy je podmanivý, hypnotický, nelze z ní spustit oči…

Aleš Lamr, narozen 12. června 1943 v Olomouci, byl významný český malíř, grafik, autor nástěnných maleb a keramických reliéfů, sochař a keramik.

Narodil se do rodiny kamnářů a keramiků v Litovli. Jeho výtvarný talent se projevoval již od mládí, a to i díky prostředí rodinné keramické dílny. Po absolvování Střední uměleckoprůmyslové školy v Brně studoval na střední výtvarné škole v Ostravě. Poté pokračoval ve studiu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, kde se věnoval prostorovému výtvarnictví.

Ve své tvorbě se inspiruje různými styly a směry, od abstrakce až po figuraci. Jeho obrazy jsou charakteristické hravou barevností a dynamickými kompozicemi. Významnou část jeho tvorby tvoří také sochy a keramické reliéfy, které často zdobí veřejné prostory a budovy.

Lamr získal za svou tvorbu několik ocenění, včetně ceny Salvatora Dalího za uměleckou činnost. Jeho díla jsou součástí mnoha soukromých i veřejných sbírek v České republice i v zahraničí.

Jeho tvorba je považována za jedinečnou a originální a dodnes má vliv na českou výtvarnou scénu.

Zemřel 16. února 2024 v Praze.