#57

Hugo Demartini
(1931 – 2010)

Ze série dvaceti strukturálních reliéfů

Hugo Demartini
#57

Hugo Demartini
(1931 – 2010)

Painting / drawing
314 zobrazení
55 000 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
Vyvolávací cena: 55 000 Kč
2. 6. 2022 18:00

bombírovaný karton, tempera
24 x 24
1960
nesignováno
autorská adjustáž
drobné odřeniny
provenience
Provenience: Získáno přímo od autora
1931-2010

Hugo Demartini byl významný český sochař s bohatou uměleckou kariérou. Narodil se 11. července 1931 v Praze a zemřel 15. září 2010. Jeho tvorba zahrnovala různé umělecké směry a techniky, což ho zařazuje mezi významné postavy českého sochařství 20. století.

Demartini začal svou uměleckou dráhu studiem kreslení u malíře Vladimíra Leitnera a učením u kamenosochaře Otakara Velínského. Následně studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v letech 1949 až 1954 pod vedením profesora Jana Lauda. Během svého působení na Akademii se začal formovat jako umělec a objevoval různé umělecké styly.

V jeho tvorbě se mísí různé vlivy, včetně informelu, minimalismu a konstruktivismu. Na začátku své kariéry se věnoval umění informelu, které charakterizuje spontánní a emotivní zpracování. Postupně však přešel k minimalistickým a konstruktivistickým vlivům, kde se soustředil na geometrické formy, čisté linie a precizní kompozice.

Demartini neomezoval svou tvorbu pouze na tradiční sochařské formy, ale také se věnoval akcím v přírodě a vytváření monumentálních instalací. V osmdesátých letech vytvořil významný cyklus nazvaný "Modely a Místa", ve kterém pracoval s materiály jako sádra a vytvářel monumentální sochy a objekty.

Jeho dílo získalo uznání nejen v České republice, ale i v zahraničí. Například je zastoupen ve sbírkách Centre Georges Pompidou v Paříži. Poslední autorská výstava Huga Demartiniho se konala v roce 2005/2006 v Galerii Benedikta Rejta v Lounech.

Hugo Demartini zanechal v českém sochařství významnou stopu a jeho práce dodnes inspiruje a ovlivňuje další generace umělců.