#327

František Dostál
(1938 – 2022)

Pražský motiv

František Dostál
#327

František Dostál
(1938 – 2022)

Pražský motiv

Photography
186 zobrazení
800 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
2. 6. 2022 18:00

čb fotografie
17 x 23 cm
1970
na rubu sign.dat.
1938

Pražský motiv

František Dostál se narodil 21. července 1938 v Praze. V letech 1953–1957 studoval na průmyslové škole strojnické, kde se poprvé setkal s fotografií během rentgenové kontroly svárů. Ačkoliv se profesionálně věnoval konstrukci obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň v Praze, v oblasti fotografie se stal známým díky svému reportážnímu a dokumentárnímu stylu. Jeho nejvýznamnějším dílem je soubor "Letní lidé", který zachycuje trampy na řece Sázavě mezi lety 1968 a 1990. František Dostál byl také známý svým jemným humorem v obrazech, který často kombinoval nesourodé prvky do jednoho snímku. Kromě své kariéry ve fotografii byl v mládí aktivním sportovcem, zejména v oblasti atletiky, kde dosáhl významných úspěchů ve sprinterských štafetách a skoku do výšky. Ve svém osobním životě byl jeho partnerkou fotografka Alena Vykulilová. František Dostál zemřel 5. prosince 2022 v Praze ve věku 84 let.