#277

František Matoušek
(1967)

Petr

František Matoušek
#277

František Matoušek
(1967)

Petr

Contemporary art
121 zobrazení
500 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
2. 6. 2022 18:00

serigrafie
37 x 52
2004
sign., dat., č.100/100
mírně pomačkáno
1967

Petr

František Matoušek se narodil 26. října 1967 v Boskovicích, Česká republika. Nejprve se vyučil písmomalířem a pracoval jako lakýrník. V letech 1986 - 88 absolvoval povinnou vojenskou službu. Po roce 1989 několikrát neúspěšně pokoušel dostat se na Akademii výtvarných umění v Praze, ale byl přijat až v roce 1993.

Na akademii studoval u profesora Jiřího Lindovského a v ateliéru Jiřího Davida, kde začal experimentovat s používáním džínoviny jako média pro své obrazy. Tuto techniku poprvé představil veřejnosti na skupinové výstavě Mrtvé duše v galerii Nová síň v Praze v roce 1997. Tato unikátní technika stala jeho tvorbu okamžitě rozpoznatelnou.

František Matoušek se také aktivně účastní uměleckých spoluprací. Spolupracoval s dalšími umělci, včetně Jakuba Špaňhela a módní návrhářky Moniky Drápalové, s níž vytvořil kolekci šatů, triček a kabelek nazvanou "Spirit, are you there...?"

Jeho tvorba je charakterizována vyhraněnou vnitřní citlivostí a kritickým pohledem na komerční a ideologický kontext doby. V posledních letech podepisuje své obrazy novým jménem Francis de Nîm, a zdůrazňuje nesmrtelnost džínoviny jako média pro své umění.