#226

Rudolf Sikora
(1946)

Z mesta von

Rudolf Sikora (SK)
#226

Rudolf Sikora
(1946)

Z mesta von

Photography
252 zobrazení
34 000 Kč
Artkunst Galerie
Artkunst Galerie
Vyvolávací cena: 10 000 Kč
2. 6. 2022 18:00

černobílá fotografie, vintage
26,5 x 38
1970
na rubu sign.dat.
1946

Z mesta von (detail)

Rudolf Sikora se narodil 17. dubna 1946 v Žilině. Je významný slovenský malíř, kreslíř, grafik, fotograf, sochař a bývalý pedagog. Je klíčovou postavou současného konceptuálního umění na Slovensku a patří k významným postavám českého a slovenského výtvarného umění 20. století. V období normalizace byl aktivní na neoficiální umělecké scéně a pedagogicky působil na několika vysokých školách. V roce 2016 obdržel Pribinův kříž I. třídy.

Sikora se narodil v roce 1946 v Žilině do rodiny matematika a úřednice. Studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě v letech 1963–1969 a paralelně i na Vysoké škole múzických umění. Jeho tvorba začala politicky uvolněným obdobím konce 60. let, a v průběhu své kariéry prošel různými etapami, včetně období normalizace, kdy byl aktivní na neoficiální scéně.

Významnou událostí byla výstava nazvaná "1. otevřený ateliér" v roce 1970, která předznamenala nástup silné generace tvůrců a iniciovala přesun uměleckých aktivit do soukromí ateliérů.

Po roce 1989 se Sikora angažoval ve vzniku hnutí Veřejnost proti násilí, které hrálo klíčovou roli během sametové revoluce. Sikora pracoval i jako poradce v polistopadovém období a později se věnoval plně výtvarné tvorbě. Působil také jako pedagog na různých vysokých školách v Česku a na Slovensku.