#198

Salvador Dalí
(1904 – 1989)

Z cyklu Knights of the Round Table

Salvador Dalí (ES)
#198

Salvador Dalí
(1904 – 1989)

World graphics
160 zobrazení
10 000 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
2. 6. 2022 18:00

barevná litografie, papír
49,5 x 46
1977
PD autorskou značkou, č. 209/350
provenience
Soupis Michler/Löpsinger č.1504
1904 - 1989

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904 v katalánském městě Figueres. Svou uměleckou dráhu začal studiem na Academia de San Fernando v Madridu, kde se však dostal do konfliktu s vedením školy a byl v roce 1926 vyloučen. Během svých studijních let se spřátelil s Luisem Buňuelem a básníkem Federicem Garcíou Lorcou. V roce 1926 cestoval do Paříže, kde navázal kontakt s Pablem Picassem a brzy nato se stal členem pařížské surrealistické skupiny.

Byl známý svým jedinečným surrealistickým stylem, jehož typickými prvky byly roztékající se hodiny, sloni na tenkých nohách či mravenci. Dalího díla byla silně ovlivněna teorií psychoanalýzy Sigmunda Freuda a starými mistry. Kromě malířství se věnoval také filmu, grafice, sochařství a designu. Spolupracoval s řadou význačných osobností, včetně Luise Buñuela, Walta Disneyho a Alfreda Hitchcocka.

V průběhu druhé světové války se Salvador Dalí přesunul do USA, kde zůstal až do roku 1948, než se vrátil zpět do Španělska. V Americe publikoval svou autobiografii a pokračoval v své tvorbě, která často reflektovala jeho náboženský zájem a mysticismus. Zemřel 23. ledna 1989 ve svém rodném městě Figueres. Jeho dílo má trvalý dopad na svět umění, a Salvador Dalí je považován za jednoho z nejvýznamnějších surrealistických malířů 20. století.