technika | 2 x fotografie, archivní tisk (adjustace plexisklo/diasec) |
rozměr | 60 x 75 cm (2x) |
rok | 2020 |
signatura | vzadu sign.dat.čísl. 2/6 |
autor | (1941) |
Pavel Baňka, narozený 20. března 1941 v Praze, je český fotograf a zakladatel kulturní platformy Fotograf.
Jeho cesta k fotografii byla nekonvenční; vystudoval ČVUT v Praze v letech 1958–1963 a původně se věnoval poezii.
Fotografování začal v 60. letech, ale profesionálně se jím začal zabývat až v sedmdesátých letech. Spolupracoval s časopisy a v 80. letech se mu podařilo navázat kontakty v USA, což mu otevřelo cestu k mezinárodní kariéře.
V roce 1990 byl mezi zakladateli Pražského domu fotografie a v letech 1995–2016 vedl ateliér Fotografie na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Jeho dílo zahrnuje široké spektrum od abstrakce po dokument, přičemž se zaměřuje na výtvarnou fotografii, inscenovanou portrétní fotografii a reflexi hranic ve fotografii. Baňka je také známý svými pedagogickými a redakčními aktivitami, včetně šéfredaktorství časopisu Fotograf. Jeho tvorba je významná pro českou i světovou fotografii, a jeho přístup k fotografii je charakterizován jako široce rozkročený a těžko zařaditelný, což jeho dílu dodává jedinečnost a ojedinělost.