#433

Pavel Baňka
(1941)

Zrcadlení - pozitiv / negativ

Pavel Baňka
Pavel Baňka
Pavel Baňka
#433

Pavel Baňka
(1941)

Zrcadlení - pozitiv / negativ

Photography
353 zobrazení
50 000 Kč
ArtKunst Galerie
ArtKunst Galerie
13. 6. 2021 18:00

2 x fotografie, archivní tisk (adjustace plexisklo/diasec)
60 x 75 cm (2x)
2020
vzadu sign.dat.čísl. 2/6
(1941)

Zrcadlení - pozitiv / negativ

Pavel Baňka, narozený 20. března 1941 v Praze, je český fotograf a zakladatel kulturní platformy Fotograf.

Jeho cesta k fotografii byla nekonvenční; vystudoval ČVUT v Praze v letech 1958–1963 a původně se věnoval poezii.

Fotografování začal v 60. letech, ale profesionálně se jím začal zabývat až v sedmdesátých letech. Spolupracoval s časopisy a v 80. letech se mu podařilo navázat kontakty v USA, což mu otevřelo cestu k mezinárodní kariéře.

V roce 1990 byl mezi zakladateli Pražského domu fotografie a v letech 1995–2016 vedl ateliér Fotografie na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Jeho dílo zahrnuje široké spektrum od abstrakce po dokument, přičemž se zaměřuje na výtvarnou fotografii, inscenovanou portrétní fotografii a reflexi hranic ve fotografii. Baňka je také známý svými pedagogickými a redakčními aktivitami, včetně šéfredaktorství časopisu Fotograf. Jeho tvorba je významná pro českou i světovou fotografii, a jeho přístup k fotografii je charakterizován jako široce rozkročený a těžko zařaditelný, což jeho dílu dodává jedinečnost a ojedinělost.