technika | olejová tempera na malířské lepence |
rozměr | 21 x 29,5 cm |
rok | 1963 |
signatura | LD Kamil Lhoták 63 |
rám | rámováno |
provenience | Lit.: Libor Šteffek, Kamil Lhoták: Obrazy (Praha: Libor Šteffek vlastním nákladem, 2017), s. 268. V soupisu díla pod číslem 1168/22. Vystaveno: Galerie Moderna, „Svět podle Kamila Lhotáka“ (Praha, 18. 06. 2020 – 16. 08. 2020) |
autor | (1912 - 1990) |
Krajina s horou
Kamil Lhoták se narodil 25. července 1912 v Praze. Po absolvování gymnázia v Praze se namísto svého snu o studiu na Akademii rozhodl pro studium práv, které dokončil, ale věnoval se mu bez velkého nadšení. Jeho skutečným světem bylo umění, kde obdivoval díla umělců jako Ernst, Arp, Giacometti, Klee, Miró, Filla a Šíma. V roce 1938 uspořádal svoji první samostatnou výstavu v Beaufortově galerii. Během války vytvořil stovky děl a v roce 1942 se stal jedním z zakládajících členů Skupiny 42. V témže roce prezentoval svůj obraz "Dcera velkoměsta", který si v Paříži později prohlížel Pablo Picasso. V průběhu své kariéry také spolupracoval s Adolfem Branaldem, ilustrujíc pro něj knihu "Dědeček automobil". Během 60. a 70. let byl velmi aktivní, když vytvořil několik desítek obrazů ročně, ilustroval knihy a pořádal výstavy. Jeho tvorba byla ovlivněna mnoha uměleckými směry, včetně op-artového hnutí. Kamil Lhoták zemřel 22. října 1990 v Praze. Byl známý jako malíř, grafik a ilustrátor a je považován za výraznou a nezaměnitelnou osobnost českého umění.