#218

Tomáš Němec
(1986)

Autoportrét při práci

Němec Tomáš
#218

Tomáš Němec
(1986)

Autoportrét při práci

385 zobrazení
68 000 Kč
Art Mozaika Praha s.r.o.
Art Mozaika Praha s.r.o.
22. 9. 2021 19:00

intaktní
akryl na plátně
110x100 cm
2015
signováno vzadu
blindrám
intaktní

Autoportrét při práci

Tomáš Němec je expresivní malíř, jehož tvorba je ovlivněna vášní pro písně Edith Piaf. Jeho denníkové obrazy zachycují nejen nejbližší přátele, ale také motivy jako monetovské lekníny. Jeho malba vyniká rozmáchlým gestickým stylem, který se pohybuje na pomezí emocí. Někdy připomíná akvarel, jindy se zanáší do vrstvených past.

Tomáš Němec se narodil v roce 1986. Přestože neměl umělecké zázemí v rodině, odmalička projevoval vášeň pro malbu. Na Střední školu uměleckých řemesel v Brně nastoupil s cílem věnovat se sochařství, ale nakonec se zaměřil na malbu. Brno hrálo v jeho životě klíčovou roli, a to nejen jako jeho první setkání s větším městem, ale také díky setkání s malířem Petrem Veselým, který se stal jeho učitelem.

Již během studií na Střední škole uměleckých řemesel v Brně namaloval svůj první portrét Edith Piaf, který postavil mezi své přátele na stůl. Piaf a její písně se staly jedním z hlavních témat jeho tvorby. Fascinovalo ho propojení Piafiny osobní a profesní životní dráhy.

Po maturitě se Němec přihlásil na Akademii výtvarných umění, kde začal studovat u Michaela Rittsteina. Podle Němce bylo důležité, že Rittstein byl figuralista, což mu umožnilo navázat na téma, kterým se zabýval již na střední škole. Na akademii setrval po celou dobu studií a v roce 2011 úspěšně absolvoval.

Výrazným způsobem ovlivnil jeho tvorbu i setkání s kurátorem Michalem Pěchoučkem, se kterým spolupracoval na několika výstavách. Němec maluje s vášní a fantazií, inspiruje se fotografiemi, ale i vlastními zážitky a dojmy. Jeho obrazy jsou osobní a prožité, ačkoli se může pohybovat od realistických pohledů po abstraktní a expresivní kompozice.

Tomáš Němec nadále pokračuje ve své malířské práci a připravuje další výstavy. Oceněn je nejen svým rozmáchlým stylem, ale také schopností předat do obrazu osobní prožitky a emoce.