#119

Dimitrij Kadrnožka
(1923 – 2022)

Trojice

Kadrnožka Dimitrij
#119

Dimitrij Kadrnožka
(1923 – 2022)

Trojice

332 zobrazení
3 500 Kč
Art Mozaika Praha s.r.o.
Art Mozaika Praha s.r.o.
22. 9. 2021 19:00

dobrý
litografie
55x44 cm
1986
signováno
volný list
dobrý

Trojice

Dimitrij Kadrnožka se narodil 29. října 1923 v Kroměříži. Jeho otec, Jan Kadrnožka, byl legionář a hrdina z bitvy u Zborova. Studium na vojenské akademii přerušila druhá světová válka, během níž byl Dimitrij totálně nasazen. Za protektorátu však mohl zůstat v Praze. Po válce v roce 1950 absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu a následně vystudoval scénografii na Akademii výtvarných umění v Praze, kde získal titul profesora.

V letech 1967 až 1974 strávil čas na Kubě, kde vybudoval a řídil uměleckou školu Escuela Superior Nacional del Arte v Havaně. Stal se děkanem této školy a osobně se seznámil s Fidelem Castrem. Jeho pobyt na Kubě byl do značné míry spojen s jeho angažovaností ve vzdělávání a umělecké tvorbě.

Po návratu do Československa však zažil obtíže s komunistickými funkcionáři kvůli svému nesouhlasu s okupací vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Navzdory tomu, že nikdy nevstoupil do KSČ, bylo jeho jméno zmiňováno v seznamu spolupracovníků Státní bezpečnosti po roce 1989. Očištění svého jména dosáhl soudní cestou, kdy prokázal, že obvinění ze spolupráce bylo neoprávněné.

Dimitrij Kadrnožka se proslavil především jako autor více než sto padesáti filmových plakátů. Jeho práce byla oceněna na mezinárodní úrovni. Zemřel 23. dubna 2022, ale jeho umělecký odkaz a boj za spravedlnost budou žít dál.