#131

DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY

DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY
#131

DVĚ PANORAMATICKÉ TAPETY

tušová malba
299 zobrazení
280 000 Kč
Galerie Arcimboldo, sro
Galerie Arcimboldo, sro
11. 4. 2021 14:00

Informace
Čína, Kanton, 2. polovina 18. století. 255 × 151 cm každá.

Malba, tuš a barvy na hedvábí. Tapety s panoramatickou krajinou a stafáží se vyráběly pro export v období 1750 až 1810 v jihočínském Kantonu, jediném přístavu obchodujícímu se zámořím. Hory, stromy a další krajinné prvky jsou malovány expresívní čínskou technikou, zatímco na postavách v dobovém oblečení a architektuře jsou patrné západní vlivy jako stínování a středová perspektiva. Do krajiny jsou zasazeny navzájem nesouvisející žánrové výjevy, na panelu č. 1 v dolním pásu průvod úředníků směřující k mostku a míjející altán s řemeslníky; v zadním plánu trojice žen v zahradě; vpravo nahoře student nad knihami a jiné. V horním plánu čnějí nad výjevy fantaskní skály. Na panelu č. 2 v popředí úředník na koni s doprovodem se vyptává na cestu; kolem čtyři altány, kde probíhá různá řemeslná výroba; vpravo nahoře nosiči přinášejí k bráně obydlí zdobný palankin, podle červené barvy svatební. Panely byly ze stran seříznuté zřejmě proto, aby odpovídaly rozměrům stěn v daném evropském interiéru. Provenience: belgická soukromá sbírka.