#13

BUDDHA AMITÁJUS

BUDDHA AMITÁJUS
BUDDHA AMITÁJUS
BUDDHA AMITÁJUS
BUDDHA AMITÁJUS
#13

BUDDHA AMITÁJUS

bronz
363 zobrazení
210 000 Kč
Galerie Arcimboldo, sro
Galerie Arcimboldo, sro
Vyvolávací cena: 80 000 Kč
11. 4. 2021 14:00

Informace
Čína, Peking, 17.–18. století. Výška 16, 8 cm.

Zlacený bronz. Buddha Amitájus s vysokým účesem a pětihrotou korunou na hlavě sedí v lotosovém sedu na lotosovém trůnu s rukama složenýma v klíně. Obvykle na nich má položenou ještě nádobu s elixírem nesmrtelnosti (amrta). Za pozornost stojí dokonalé zpracování plastiky, které ji spolu s harmonickými proporcemi a sugestivním výrazem řadí k vrcholné produkci pekingských palácových dílen. Buddha Amitájus (Buddha nezměrného věku) je emanací buddhy Amitábhy (nezměrného světla) a jako takový spojován s jeho kultem i rájem Sukhaávatí (blaženka), jemuž Amitábha vládne. Tento kult je v mahájánovém buddhismu značně rozšířen.