#9

Karel Postl
(1769 – 1818)

Pohled na Karlovy Vary

POSTL KAREL
POSTL KAREL
POSTL KAREL
POSTL KAREL
#9

Karel Postl
(1769 – 1818)

Pohled na Karlovy Vary

441 zobrazení
9 000 Kč
Aukční síň Antik Mašek
Aukční síň Antik Mašek
8. 7. 2021 18:00

lept kolorovaný akvarelem
32,5 x 42,5 cm
1933
značeno v desce
papír, pasparta, sklo, podle kresby L. Janschy
1774-1818

Pohled na Karlovy Vary

Karel Postl, též známý jako Karel Postel, se narodil 9. listopadu 1769 v Bechyni. Pocházel z rodiny úředníka hraběcího rodu Paarů. Na Akademii výtvarných umění ve Vídni studoval malířství u F. A. Branda a grafickou speciálku u J. Schmutzera. Konec 18. století ho přivedl zpět do Prahy, kde si zřídil ateliér.

Navzdory snahám českých vlastenců o jeho ustanovení jako prvního ředitele kreslířské Akademie byl překonán Josefem Berglerem. Postl se však aktivně podílel na založení grafické dílny na Akademii v Praze v roce 1802 a až do své smrti v roce 1818 zde učil krajinomalbu a grafickou vedutu.

V roce 1804 začal pracovat na divadelních dekoracích ve Stavovském divadle, kde ho později nahradil Antonín Machek. Postl bydlel v Praze na Starém Městě v domě na Celetné ulici 12.

Karel Postl zemřel 15. března 1818 na plicní tuberkulózu. Je pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze.

Jeho umělecké dílo spojuje prvky klasicismu a romantismu, inspirované vídeňskými i francouzskými umělci, jako jsou Claude Lorrain a Nicolas Poussin. Specializoval se na panoramatické scenérie Prahy, dalších měst a českých lázeňských destinací, jako jsou Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Teplice. Jeho práce byly často publikovány v grafických albech, například ve společnosti Artaria. Postl byl také schopný portrétista a podílel se na tvorbě pohlednic pro lázeňská města. Jeho obrazy jsou součástí sbírek Národní galerie, Muzea hlavního města Prahy a Národního muzea.