zachovalost | 2 |
Stolní hodiny v podobě krucifixu s podstavcem zhotovené z ebonizovaného ovocného dřeva s aplikacemi ze zlacené mosazi. Postavy Krista, Panny Marie a sv. Jana jsou ze zlaceného bronzu. Dřevěný kříž je završen zlacenou sférou s prstencovým ciferníkem obíhající kolem osy za fixním ukazatelem času. Hodinový stroj je umístěn v podstavci tvaru kříže na čtyřech zlacených nožkách. Stroj ze zlacené mosazi má prořezávané a ryté části umístěné na plných plotnách, dva pérovníky, vřetenový stroj, početník, ornamentální ocelové kladívko a tříramennou setrvačku. Hodinové bití na zvonek. Rakousko, 17. století, výška 37 cm. Stroj je v chodu, některé malé části jsou pozdější doplňky.