#18

Antonín Procházka
(1882 – 1945)

Zátiší s kávovou konvicí

Antonín Procházka
#18

Antonín Procházka
(1882 – 1945)

Zátiší s kávovou konvicí

1-50
761 zobrazení
7 900 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 6 100 000 Kč
24. 10. 2021 13:30

Popis předmětu (CS)
odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, Ph.D.
Signatura (CS)
PD A. Procházka
Technika slovně (CS)
olej, pískové pasty, lepenka
Vystavováno (CS)
Výstava národního umělce Antonína Procházky, Linky Procházkové, nositelky Řádu práce, Dům umění města Brna, Slovanský ostrov, Praha, 1958, č. kat. 41 (vřazeno do r. 1913) Antonín Procházka, Obrazy z let 1910–1925, Dům umění města Brna, 1967, č. k. 29
Reprodukováno (CS)
monografie Antonín Procházka 1882–1945, Muzeum města Brna, Moravská galerie v Brně, Obecní dům, Praha, 2002, s. 93 a s. 313 (č. kat. – soupisu O 134) Miroslav Lamač, Osma a Skupina výtvarných umělců, 1907–1917, Odeon, Praha, 1988, s. 385, obr. 412 Karel Lamač – Osma a Skupina výtvarných umělců 1907–1917, Praha 1988, str. 409
Rozměry
48 x 32,5

Zátiší s kávovou konvicí

Antonín Procházka se narodil 5. června 1882 ve Vážanech v okrese Vyškov a zemřel 9. června 1945 v Brně. Byl významný český malíř, grafik a ilustrátor. Po absolvování gymnázia v Kroměříži v roce 1901 se vydal do Prahy, kde studoval na Uměleckoprůmyslové škole a následně na Akademii výtvarných umění pod vedením renomovaných umělců jako byli Vlaho Bukovac, Hanuš Schwaiger a Max Švabinský.

V prvním desetiletí 20. století se aktivně zapojil do uměleckého života hlavního města. Byl členem avantgardní skupiny Osma, s níž se účastnil obou výstav v letech 1907 a 1908. Dále byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes, kde působil v letech 1907–1911 a znovu v letech 1923–1929. Jeho touha po nových zkušenostech a inspiracích ho vedla k cestám po Evropě, a během jedné z nich, v Německu, potkal malířku Linku Scheithauerovou. Po návratu do vlasti v roce 1908 si ji vzal za ženu. V roce 1911 se stal členem Skupiny výtvarných umělců. Od roku 1924 žili manželé v Brně, kde Procházka začal učit kreslení na dívčím gymnáziu.

Procházkova tvorba byla v počátcích silně ovlivněna expresionismem, zejména dílem Edvarda Muncha. Postupem času se však jeho styl vyvíjel směrem ke kubismu. Po roce 1925 se od kubismu odvrátil a začal se věnovat své osobní interpretaci novoklasicismu. Během své kariéry vytvořil více než 140 maleb, mnohdy velmi monumentálních rozměrů. Jako příklad lze uvést jeho dílo pro brněnskou právnickou fakultu s názvem "Prométheus přináší lidstvu oheň" z roku 1938, které zaujímá plochu celkem 80 m². Kromě malby se věnoval i plastice, vytvořil řadu drobnějších soch, návrhů a modelů, včetně série bronzových jezdeckých soch prezidenta T.G.Masaryka.

V roce 1946 byl posmrtně jmenován národním umělcem. Jako pocta jeho přínosu českému výtvarnému umění je po něm pojmenována ulice v Brně-Pisárkách.