Signatura (CS) | na rubu na blindrámu V. Boštík 1980 |
Technika slovně | olej, plátno |
Rozměry (cm) | 81 x 71 |
Vystavováno | Václav Boštík 1913...2005, GHMP, Praha, 2010–2011 |
Reprodukováno | Václav Boštík, Galerie Zdeněk Sklenář, Praha, 2011, v katalogu vydaném k výstavě Václava Boštíka (Staroměstská radnice, GHMP, Praha, 1989), v exilovém časopisu Revue K (vydával Jiří Kolář, Paříž, Francie, 80. léta) |
Vlnění | na rámu popis autorem
Václav Boštík se narodil 6. listopadu 1913 v Horním Újezdě u Litomyšle a zemřel 7. května 2005 v Praze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Williho Novaka. Byl jedním ze zakládajících členů skupiny UB 12. Ačkoli začal svou kariéru s realismem, postupně se přesunul k abstraktní tvorbě, kde využíval elementární geometrické tvary a základní geometrické znaky. V jeho dílech je silný důraz na spiritualitu a mystiku, často s hlubokým zájmem o tajemství vesmíru. Kromě své vlastní tvorby se také podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli a spolupracoval s Jiřím Johnem na památníku obětem holocaustu na zdi Pinkasovy synagogy.