Signatura (CS) | LN K. Černý 36 |
Technika slovně | olej, plátno |
Rozměry (cm) | 73,5 x 55 |
Provenience slovně | původně ze sbírky PhDr. JUDr. Jaroslava Borovičky (1912–2009), Hascoe Family Collection |
Vystavováno | Členská výstava SVU Mánes, 1936, č. k. 57 (pod názvem „V buffetu de Saxe“), Esposizione Nazionale Giovanile di Belle Arti (Exposition international estudantine d'art et culture Napoli), Palazzo Macho Agnicino, Neapol, Itálie, 1937, Exposition international, Sofie, Bulharsko, 1937 |
Reprodukováno | V. Lahoda, Karel Černý 1910–1960: Barva a existence. Praha, 2003, soupis č. 17, s. 168 |
Karel Černý se narodil 19. února 1910 v Brně. Byl to český malíř, grafik a ilustrátor. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde měl jako učitele sochaře a malíře Jakuba Obrovského. Velký vliv na něj měl Jan Preisler, který inspiroval mnoho mladších malířů.
Umělecké dílo Karla Černého je silně ovlivněno melancholií, tmavými tóny a opakujícími se náměty. Byl ovlivněn expresionismem a jeho obrazy často mají symbolický rozměr, odrážející dobu jejich vzniku. Například během války se objevují křesťanské motivy. Ve druhé polovině 40. let často cestoval do Francie, což ovlivnilo jeho paletu a jeho obrazy získaly světlejší tóny.
Po roce 1948 měl problémy s vystavováním a prodejem svých obrazů, ale situace se trochu zlepšila po roce 1956, kdy byl přizván k účasti na Bienále v Benátkách a na EXPO 58 v Bruselu. Přesto žil velmi skromně a měl obtíže obstarat příjem pro sebe a svého otce.
Jeho obrazy často působí jednoduše, až naivně, ale přesto jsou plné melancholie a životní zkušenosti. Vyznačují se monumentálním vyzněním, pastózní malbou, oblémi tvary a působivou barevností. Jeho tvorbu si velmi cenil i Jindřich Chalupecký, který jej vyzdvihoval jako výraznou osobnost mladé generace.
Karel Černý zemřel 18. října 1960 v Praze.