informace | na rubu č. 227/4 a název díla autorem, odborná expertiza PhDr. Rea Michalová, Ph.D. |
signatura | sign. PD K. Černý Š 41, na rubu na blindrámu Karel Černý |
technika | olej, plátno |
rozměr | 66 x 74 cm |
rok | 1941 |
Bar
Karel Černý se narodil 19. února 1910 v Brně. Byl to český malíř, grafik a ilustrátor. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde měl jako učitele sochaře a malíře Jakuba Obrovského. Velký vliv na něj měl Jan Preisler, který inspiroval mnoho mladších malířů.
Umělecké dílo Karla Černého je silně ovlivněno melancholií, tmavými tóny a opakujícími se náměty. Byl ovlivněn expresionismem a jeho obrazy často mají symbolický rozměr, odrážející dobu jejich vzniku. Například během války se objevují křesťanské motivy. Ve druhé polovině 40. let často cestoval do Francie, což ovlivnilo jeho paletu a jeho obrazy získaly světlejší tóny.
Po roce 1948 měl problémy s vystavováním a prodejem svých obrazů, ale situace se trochu zlepšila po roce 1956, kdy byl přizván k účasti na Bienále v Benátkách a na EXPO 58 v Bruselu. Přesto žil velmi skromně a měl obtíže obstarat příjem pro sebe a svého otce.
Jeho obrazy často působí jednoduše, až naivně, ale přesto jsou plné melancholie a životní zkušenosti. Vyznačují se monumentálním vyzněním, pastózní malbou, oblémi tvary a působivou barevností. Jeho tvorbu si velmi cenil i Jindřich Chalupecký, který jej vyzdvihoval jako výraznou osobnost mladé generace.
Karel Černý zemřel 18. října 1960 v Praze.