Informace | reprodukováno: Chodská čítanka, F. Obzina, Vyškov na Moravě, 1927 a další |
rok | 1900 |
signatura | sign. LD Jaroslav Špillar 1900 |
technika | olej, plátno |
rozměr | 80 x 110 cm |
Jaroslav Špillar, známý též pod přezdívkou Trávníček, byl český malíř působící na Chodsku. Narodil se 11. října 1869 v Plzni. Patřil k prvním žákům nově založené Umělecko-průmyslové školy v Praze a studoval u Františka Ženíška, Jakuba Schikanedera a později u Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění.
Po studiích podnikl studijní pobyt v Itálii a cesty do zahraničí. Roku 1891 se přestěhoval na Chodsko a začal se zajímat o tamní prostředí. Věnoval se malbě a studiu lidových motivů. Později si zamiloval Chodsko natolik, že se rozhodl zůstat a věnovat se jeho prostému životu.
Špillarův život byl věnován studiu a zachycení chodského života v umělecké podobě. Pobýval v místních hospodách, sledoval slavnosti, denní práci lidí na poli a další chodské události. Tuto lásku k Chodsku a jeho obyvatelům lze vystopovat v jeho obrazech, kde často zobrazuje lidi ve svém specifickém stylu.
Jeho životní tragédie spočívala v tom, že od roku 1904 začala postupně vystupovat vážná duševní porucha, která se zhoršovala. Tuto nemoc nebylo možné úplně vyléčit, a tak byl umístěn do psychiatrické léčebny v Dobřanech, kde v listopadu 1917 zemřel.
Jaroslav Špillar je pohřben v rodinném hrobě ve Šťáhlavech. Jeho dílo zahrnuje mnoho obrazů s chodskými náměty a etnografickým materiálem, který je v současnosti shromážděn v Galerii bratří Špillarů v Domažlicích.
Zemřel 30. listopadu 1917 v Dobřanech u Plzně.