#9

Jaroslav Špillar
(1869 – 1917)

U děda

Špillar Jaroslav
#9

Jaroslav Špillar
(1869 – 1917)

U děda

1-50
675 zobrazení
240 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 180 000 Kč
9. 6. 2019 13:30

Informace
reprodukováno: Chodská čítanka, F. Obzina, Vyškov na Moravě, 1927 a další
1900
sign. LD Jaroslav Špillar 1900
olej, plátno
80 x 110 cm

U děda

Jaroslav Špillar, známý též pod přezdívkou Trávníček, byl český malíř působící na Chodsku. Narodil se 11. října 1869 v Plzni. Patřil k prvním žákům nově založené Umělecko-průmyslové školy v Praze a studoval u Františka Ženíška, Jakuba Schikanedera a později u Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění.

Po studiích podnikl studijní pobyt v Itálii a cesty do zahraničí. Roku 1891 se přestěhoval na Chodsko a začal se zajímat o tamní prostředí. Věnoval se malbě a studiu lidových motivů. Později si zamiloval Chodsko natolik, že se rozhodl zůstat a věnovat se jeho prostému životu.

Špillarův život byl věnován studiu a zachycení chodského života v umělecké podobě. Pobýval v místních hospodách, sledoval slavnosti, denní práci lidí na poli a další chodské události. Tuto lásku k Chodsku a jeho obyvatelům lze vystopovat v jeho obrazech, kde často zobrazuje lidi ve svém specifickém stylu.

Jeho životní tragédie spočívala v tom, že od roku 1904 začala postupně vystupovat vážná duševní porucha, která se zhoršovala. Tuto nemoc nebylo možné úplně vyléčit, a tak byl umístěn do psychiatrické léčebny v Dobřanech, kde v listopadu 1917 zemřel.

Jaroslav Špillar je pohřben v rodinném hrobě ve Šťáhlavech. Jeho dílo zahrnuje mnoho obrazů s chodskými náměty a etnografickým materiálem, který je v současnosti shromážděn v Galerii bratří Špillarů v Domažlicích.

Zemřel 30. listopadu 1917 v Dobřanech u Plzně.