Informace | odborná expertiza prof. PhDr. Roman Prahl, CSc., provenience: z pozůstalosti sochařky Sylvy Lacinové |
rok | kolem 1900 |
signatura | sign. PD B. Knüpfer |
technika | olej, plátno, rentolováno |
rozměr | 96 x 85 cm |
Beneš Knüpfer, křtěný Benedikt Julius, se narodil 12. dubna 1844 ve Frýdštejně. Byl významným českým malířem, reprezentantem pozdního romantismu a naturalistického sensualismu, zejména proslulý svými obrazy moří.
Narodil se do rodiny polesného na sychrovském panství knížete Kamila Rohana. Otec, amatérský malíř, předal Benešovi svou lásku k malbě. Mladý Knüpfer si již v mládí přivydělával malbou vývěsních štítů obchodů.
V letech 1865–1870 studoval na Akademii v Praze u Antonína Lhoty a Josefa M. Trenkwalda. Poté pokračoval ve studiu na Akademii v Mnichově u malířů Alexandra Raaba, Alexandra Wagnera a Karla von Piloty. Po dokončení studií cestoval po západní Evropě a navštívil Paříž a Londýn. Roku 1879 získal od ministerstva kultu a vyučování dvouleté stipendium ke studiu v Římě, kde zůstal natrvalo.
Námětem jeho obrazů bylo z velké části moře v různých podobách. Dějištěm jeho scén se staly přímořské krajiny u Anzia na březích Tyrhénského moře a u Ancony na březích Jadranu. V roce 1892 získal zlatou medaili arcivévody Karla Ludvíka za obraz Souboj tritonů, který zakoupil císař František Josef I. a umístil ho v Obrazárně vídeňských dvorských muzeí.
Beneš Knüpfer byl také zakládajícím členem uměleckého spolku Jednota umělců výtvarných a členem spolku Vídeňská secese. Roku 1910 přijel do Prahy, aby zde uspořádal výstavu. Pod vlivem jejího neúspěchu však při cestě parníkem William z Rjeky do Ancony spáchal sebevraždu skokem do moře.