Popis | na rubu název díla autorem |
LP | 1967 |
Signováno | sign. PD J. Vožniak 67, na rubu Jaroslav Vožniak |
Technika | kombinovaná technika, asambláž, plastika, lana, deska, laky |
Rozměr | 125 x 82 x 14 cm |
Rok úmrtí | 2005 |
Rok narození | 1933 |
Roky | (1933-2005) |
Jaroslav Vožniak byl významný český malíř a grafik.
Jaroslav Vožniak se narodil 26. dubna 1933 v Suchodole. Mezi lety 1949 a 1951 se vyučil reprodukčním litografem, následně studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a později přešel na Akademii výtvarných umění, kde v roce 1959 ukončil studia.
V polovině 70. let se stal členem umělecké skupiny Šmidrové. První samostatnou výstavu měl v roce 1963, a od té doby pravidelně vystavoval jak samostatně, tak i s dalšími umělci.
Vožniakova práce byla různorodá, od malby a grafiky po design. Jeho tvorbu výrazně ovlivnilo období, kdy pracoval jako noční hlídač v sochařské sbírce Národní galerie na Zbraslavi.
Během normalizačního období v Československu měl problémy s režimem, zejména kvůli svému synovi, bubeníkovi skupiny The Plastic People of the Universe. Vožniak se zabýval také výtvarným řešením diplomů a plakátů pro různé instituce.
Po roce 1980 byl kvůli narkolepsii nucen brát léky, což ovlivnilo jeho zdravotní stav. Zemřel 12. května 2005 v Praze ve věku 72 let.