#1

Vojtěch Preissig
(1873 – 1944)

Portrét dívky

Preissig Vojtěch
#1

Vojtěch Preissig
(1873 – 1944)

Portrét dívky

1-50
801 zobrazení
7 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 7 000 Kč
29. 4. 2018 13:30

Technika
suchá jehla
Rozměr
16,5 x 15,5 cm
Signováno
sign. PD Vojt Preissig
(1873-1944)

Portrét dívky

Vojtěch Preissig byl významný český grafik, typograf, malíř a ilustrátor, narozený 31. července 1873 v Světci. Po absolvování pražského reálného gymnázia a Uměleckoprůmyslové školy se Preissig v roce 1898 přesunul do Paříže, kde se zdokonaloval v tiskařském řemesle. V roce 1903 se vrátil do Prahy jako renomovaný grafik a později se přestěhoval do USA, kde působil jako pedagog v Bostonu.

Během první světové války byl aktivní v československém zahraničním odboji, kde vytvářel vizuální propagační kampaně a pomáhal organizovat nábor dobrovolníků do zahraniční armády. Po válce navrhoval vlajky pro nově vzniklé Československo a ve dvacátých letech se věnoval volné tvorbě a knižní grafice.

Po návratu do Československa v roce 1931 se Preissig zapojil do odbojové činnosti proti nacistickému režimu. V roce 1940 byl zatčen gestapem a vězněn v koncentračním táboře Dachau, kde v roce 1944 zemřel.

V jeho tvorbě se odrážela potřeba chápat svět jako celek, zkoumat vztahy mezi člověkem a přírodou a hledat nové možnosti v grafickém designu. Zajímal se o vzájemné vztahy barev a tvarů a objevoval nové tiskové techniky, což vedlo k inovacím v secesní ornamentice.