#4

Joan Miró
(1893 – 1983)

Flux De L'Aimant III

Miró Joan
#4

Joan Miró
(1893 – 1983)

Flux De L'Aimant III

pol. 1-50
919 zobrazení
38 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 38 000 Kč
29. 11. 2017 18:30

letopočet
1964
sign. PD monogram M
lept, barevná akvatinta, papír BFK Rives 45/75
velikost
48 x 58 cm
1893 - 1983

Flux De L'Aimant III. - reprodukováno: soupis grafického díla, Dupin, č. 372

Joan Miró se narodil 20. dubna 1893 v Barceloně a zemřel 25. prosince 1983 v Palma de Mallorca. Byl významným katalánským malířem, sochařem a keramikem. Navštěvoval školu Escuelu de Bellas Artes, kde studoval i Pablo Picasso dvanáct let před ním. Jeho učitelé byli nadšeni jeho talentem, avšak Miró trpěl depresemi a nervovými problémy.

Po pobytu na venkovském statku v Mont-roig del Camp se definitivně rozhodl stát se malířem. Studoval na Škole umění v Barceloně a následně se seznámil s surrealismem, což mělo významný vliv na jeho tvorbu. Miró byl znám svým osobitým stylem, který kombinoval abstrakci s poetickými prvky. Jeho díla jsou plná barevnosti a rytmu, který vytvářel geometrickými tvary.

Miró se stal blízkým přítelem Pabla Picassa, který ho podporoval v jeho uměleckém snažení. Byl aktivní v surrealistickém hnutí, ale jeho přístup k němu byl odlišný. Zatímco ostatní surrealisté se zaměřovali na snovou a halucinační stránku, Miró se nechával vést svou vlastní představivostí. Vytvořil řadu grafických děl včetně litografií, kterých vytvořil přes 1 300.

Během druhé světové války se jeho díla stala reakcí na politické události, a to zejména v jeho vlastní Španělsku. Jeho práce vyjadřovaly násilí a konflikty pomocí abstrakce a symbolických prvků. Později se přestěhoval do Normandie a vytvořil několik významných nástěnných maleb.

Joan Miró byl jedním z významných umělců 20. století, jehož dílo ovlivnilo moderní uměleckou scénu. Své první samostatné výstavy měl v roce 1918 v Galerias Dalmau v Barceloně.