#13

Josef Vohrabal
(1908 – 1994)

Zpívající bubeník

Vohrabal Josef
#13

Josef Vohrabal
(1908 – 1994)

Zpívající bubeník

pol. 1-50
876 zobrazení
22 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 22 000 Kč
29. 11. 2017 18:30

letopočet
1969
sign. PD Vohrabal 69.
olej, plátno na lepence
velikost
50 x 70 cm
1908 - 1994

Zpívající bubeník - na rubu popis díla autorem a štítek s číslem 123.

Josef Vohrabal, narozen v roce 1908, byl významnou osobností brněnské výtvarné scény druhé poloviny 20. století. Narodil se v roce 1908 a jeho umělecká kariéra na poli malby, hudby a keramiky zahrnovala širokou škálu aktivit. Přestože se na výtvarné scéně objevil až na přelomu 50. a 60. let, brzy se stal klíčovým hráčem s výrazným vlivem. V průběhu druhé poloviny 60. let se figura z Vohrabalových děl čím dál více vytrácí.

V 70. letech prošla Vohrabalova tvorba poměrně velkou formální změnou – autor začal na základě inspirace J. Kubíčka používat enkaustiku. Touto technikou již tvořil především abstraktní kompozice bizarních nepravidelných tvarů s měkkou modelací, převážně sytých barevných odstínů. V centru jeho zájmu byli v té době především hudebníci, popřípadě tanečníci. Sám autor byl muzikálně zaměřen. Hudba a pohyb se tak přirozeně přenesli i do jeho díla výtvarného. Vohrabalovy práce mohou mnohdy svým rytmem a ladností připomínat i díla představitelů orfismu (Roberta Delaunaye). I když v barevnosti jsou Vohrabalovi práce tlumenější a temnější, technika enkaustiky nechává křivky tvarů v jakémsi mlhavém oparu. Plošné barevné segmenty v důmyslné rytmizaci, tak vyvolávají navzdory svému přesnému umístění dojem pohybu v nehlubokém prostoru.

Zemřel v roce 1994.