rok | 1895 |
signatura | sign. PD Tadeusz Ajdukiewicz Wien 895 |
technika | olej, dřevěná deska |
velikost | 37 x 57,5 cm |
autor | 1852 - 1916 |
Tadeusz Ajdukiewicz, narozen v roce 1852 ve městě Wieliczka, byl významný polský malíř, známý svými realistickými díly, zejména bitevními scénami a obrazy koní. Narodil se ve Wieliczce a studoval malbu na Krakovské škole výtvarných umění pod vedením Władysława Łuszczkiewicze. Později pokračoval ve studiích ve Vídni a Mnichově, kde se učil na Akademii výtvarných umění pod vedením Józefa Brandta, polského malíře.
Ajdukiewicz poté pracoval v Paříži a spolu se šlechticem Władysławem Branickim podnikl cestu na Blízký východ. Po návratu žil ve Vídni a získal si reputaci jako vynikající portrétista a krajinář. Pracoval pro šlechtu a dvory po celé Evropě, včetně prince z Walesu, osmanského sultána a dvorů v Sofii, Petrohradě a Bukurešti.
Během první světové války se Ajdukiewicz vrátil do Polska. Navzdory svému věku se připojil k vojsku a padl na frontě nedaleko Krakova. Jeho významným příbuzným byl také malíř Zygmunt Ajdukiewicz, který byl rovněž známý pro své realistické práce. Tadeusz Ajdukiewicz zanechal v uměleckém světě výraznou stopu díky svému talentu a schopnosti zachytit dramatické okamžiky a atmosféru bitevních scén.
Zemřel 9. ledna 1916 v Krakově.