#59

Jiří Georg Dokoupil
(1954)

Vzorex Pragis

Dokoupil Jiri Georg
#59

Jiří Georg Dokoupil
(1954)

Vzorex Pragis

41-60
958 zobrazení
460 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 450 000 Kč
7. 6. 2017 18:30

sign. na rubu 2 x Dokoupil
akryl, mýdlové bubliny s pigmenty, plátno
rozměry
95 x 95 cm
1954 - nyní

Vzorex Pragis

Jiří Georg Dokoupil je současný český umělec, narodil se 3. června 1954 v Krnově. Po událostech roku 1968 emigroval se svou rodinou do Německa. V současnosti žije a pracuje v několika městech, včetně Berlína, Madridu, Prahy a Ria de Janeira. Výtvarnou dráhu zahájil studiem na Akademii výtvarných umění v Kolíně nad Rýnem v roce 1976. Následně pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění ve Frankfurtu nad Mohanem a na Akademii výtvarných umění v New Yorku. Během svého pobytu v New Yorku studoval pod vedením německého konceptuálního umělce Hanse Haackela.

V roce 1979 založil spolu s umělci Hans Peterem Adamskim, Peterem Bommelsem a Walterem Dahem skupinu nazvanou "Mülheimer Freiheit". Tato skupina se věnovala hledání současného uměleckého výrazu, a to prostřednictvím neoexpresivního figurativního stylu v intenzivně barevných plátnech s tradičními náměty. Dokoupilova tvorba je známá experimentálními technikami, například malováním pomocí barevných mýdlových bublin, sazí ze svíček nebo využitím jednotlivých políček filmu.

Jiří Georg Dokoupil je také známý jako člen neoexpressionistické skupiny Mülheimer Freiheit v 80. letech. Jeho umělecká tvorba se v průběhu času vyvíjela směrem k dadaismu a měla tendenci vybočovat z jednotného uměleckého směru. Vytvořil přes 60 cyklů a použil více než 100 různých technik a stylů ve svém díle. Jeho umělecká práce byla prezentována na mnoha výstavách po celém světě, včetně významných měst jako Kolín nad Rýnem, Rotterdam, Amsterdam, Paříž a Praha.