#16

Bohdan Kopecký
(1928 – 2010)

Zahrada

Kopecký Bohdan
#16

Bohdan Kopecký
(1928 – 2010)

Zahrada

1-20
1 limit
1309 zobrazení
110 000 Kč
1. ART CONSULTING
1. ART CONSULTING
Vyvolávací cena: 45 000 Kč
7. 6. 2017 18:30

sign. LN Bohdan
olej, plátno
rozměry
28 x 42 cm
1928 - nyní

Zahrada

Bohdan Kopecký se narodil 23. srpna 1928 v Litomyšli. Byl akademickým malířem, krajinářem a autorem řady ilustrací. V mládí se začal učit fotografem, ale kvůli oční vadě přešel do otcova sklenářství. Po druhé světové válce se přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval až do roku 1950.

V roce 1950 byl označen jako „absolutní odpůrce socialistického zřízení“ a nastoupil vojenskou službu jako horník u Pomocných technických praporů v Záluží u Mostu. V té době se začal věnovat malování mostecké krajiny a stal se uznávaným malířem. V roce 1962 byl natočen krátký film o něm s názvem "Svět Bohdana Kopeckého". Během pražského jara se aktivně zapojil do událostí, což mu v následujících letech přineslo obtíže.

V 70. a 80. letech byl vyzýván, aby se distancoval od svých politických názorů, což odmítl. V roce 1970 byl vyloučen ze Svazu českých výtvarných umělců, musel opustit ateliér v Litvínově a v roce 1979 se natrvalo stěhoval do Litomyšle. V té době nemohl vystavovat a pracoval jako propagátor v JZD Obránců mírů v Dolním Újezdě u Litomyšle.

Po roce 1989 se mu otevřely nové možnosti, a v letech 1991, 1994, 1997 a 2003 cestoval a nacházel inspiraci pro svou tvorbu. V letech 1993–1999 učil večerní akt na škole v Litomyšli. Zemřel 20. října 2010.

Bohdan Kopecký byl považován za jednoho z největších českých krajinářů druhé poloviny 20. století. Jeho tvorba prošla různými fázemi, od krajiny Mostecka, přes období normalizace až po návrat do rodné Litomyšle. Jeho pozdější dílo bylo ovlivněno cestami na Havaj a Lanzarote, kde našel novou inspiraci v krajině lávových polí. Kromě malby se věnoval také ilustracím, spolupracoval s literáty a vytvářel technikou tušové kresby či dřevořezu.

Zemřel 22. října 2010 ve Litomyšli.