#7

Josef Multrus
(1898 – 1957)

Horská bystřina s klečí

Multrus Josef (1898-1957)
Multrus Josef (1898-1957)
Multrus Josef (1898-1957)
#7

Josef Multrus
(1898 – 1957)

Horská bystřina s klečí

1 limit
482 zobrazení
19 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 19 000 Kč
23. 7. 2020 18:00

"Horská bystřina s klečí" olej na plátně, signováno vpravo dole MULTRUS, datováno 1929. ___63,5 x 77 (77 x 90) cm ___O AUTOROVI: Multrus Josef (1898-1957) Malíř, studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Jaroslava Bendy a na Akademii výtvarných umění u Vratislava Nechleby, studijní pobyt v Jugoslávii a Itálii, výstavy s JUV Praha, v Rubešově a Topičově saloně a další, zastoupen v řadě evropských galerií, v Národní galerii Praha, Moravské galerii v Brně, Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou, Galerii hlavního města Prahy, Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích, Východočeské galerii v Pardubicích.

Josef Multrus se narodil 12. března 1898 na Královských Vinohradech. Pocházel z chudé rodiny tiskárenského korektora. Začal se učit typografem, ale k umělecké tvorbě ho motivoval učitel a evangelický kazatel Berger. Malbě se začal učit u profesora Jaroslava Bendy na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1920 byl přijat do 3. ročníku speciální mistrovské školy na Akademii výtvarných umění v Praze, kde ho učil Vratislav Nechleba.

Po obdržení cestovního stipendia Hlávkovy nadace podnikl studijní cesty do Jugoslávie a Itálie, kde hledal inspiraci pro svou tvorbu. Členem Jednoty umělců výtvarných v Praze se stal roku 1924. Během života ho podporovalo přátelství s malířem Jaroslavem Malínským.

Po roce 1953 se jeho zdravotní stav zhoršil a byl odkázán na život v ateliéru. Jeho ateliér se nacházel na Starém Městě vedle Prašné brány. Zemřel 3. ledna 1957 v důsledku otravy oxidem uhelnatým, k níž došlo při poškození komína během návštěvy jeho bratra.