#134

Jitka Válová
(1922 – 2011)

Postavy

Válová Jitka (1922-2011)
#134

Jitka Válová
(1922 – 2011)

Postavy

Prints from a private collection
265 zobrazení
2 600 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
23. 7. 2020 18:00

"Postavy" lept na ručním papíře, signováno vpravo dole tužkou J. VÁLOVÁ, datováno 1979, číslováno 26/49. List pochází z rozsáhlé sbírky Ing. Josefa Štefana, který byl od roku 1962 předsedou sekce grafiky a krásné knihy Klubu přátel výtvarného umění v Brně. Ten byl ustaven v roce 1961 jako pobočka pražské organizace a součást podniku Dílo - Český fond výtvarného umění. ___Tisková plocha 11 x 5,5 celý list 21 x 15,3, pasparta 33 x 22,5 cm ___O AUTOROVI: Válová Jitka (1922-2011) Malířka, grafička, studovala u profesorů J. Nováka, J. Kaplického a E. Filly na VŠUP v Praze, svou tvorbou se začlenila do proudu nové figurace. Od roku 1957 se zúčastnila více než sta kolektivních výstav, spolu se sestrou Květou byly od 80. let prezentovány v zahraničí, např. Galerie der Stadt Esslingen, Kunstverein Brauschweig, Nassau County Museum New York, Museum der Stadt Regensburg a jinde.

Jitka Válová, narozená 13. prosince 1922 v Kladně, byla česká akademická malířka a výtvarnice. Její umělecká tvorba byla úzce propojena s tvorbou její sestry, dvojčete Květy Válové.

Jitka Válová a její sestra Květa studovaly v letech 1945 až 1950 společně na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Emila Filly. Oba umělecké talenty žily spolu na Kladně. Jitka pracovala v oblastech malby, kresby a grafiky. Její tvorba byla výrazná a plná emocí, a to především ve figurální oblasti. Její postavy byly často zachyceny v pohybu a vyjadřovaly vztahy, osudy a nálady, často v extrémních situacích.

Její začátky ve výtvarném umění se odvíjely od její zkušenosti s rytectvím skla, do kterého se vyučila v Železném Brodě. Pracovala u soustruhu a v rámci volného času kreslila oceláře při práci. První výstava, kterou měla společně se sestrou v divadle Rokoko, nesla název "Člověk a ocel". I když oficiální kritika tuto výstavu nepřijala, další výstava v Špálově galerii v roce 1966 jim přinesla uznání a ocenění za jejich práci.

Jitka Válová zemřela ve věku 88 let a byla pohřbena spolu se svou sestrou na centrálním kladenském hřbitově.