#133

Alois Mikulka
(1933)

Zachovej si zdraví nebo Tě zabiju!

Mikulka Alois (*1933)
#133

Alois Mikulka
(1933)

Prints from a private collection
425 zobrazení
1 500 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 500 Kč
23. 7. 2020 18:00

"Zachovej si zdraví nebo Tě zabiju!" dřevoryt na ručním papíře, signováno L. MIKULKA, datováno1976. List pochází z rozsáhlé sbírky Ing. Josefa Štefana, který byl od roku 1962 předsedou sekce grafiky a krásné knihy Klubu přátel výtvarného umění v Brně. Ten byl ustaven v roce 1961 jako pobočka pražské organizace a součást podniku Dílo - Český fond výtvarného umění. ___Tisková plocha 14,7 x 8,4 celý list 16,8 x 12, pasparta 33 x 22,5 cm ___O AUTOROVI: Mikulka Alois (*1933) Malíř, sochař, ilustrátor, spisovatel, scénograf, studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně u Bruknera a na Vysoké škole výtvarného umění v Bratislavě u Želivského, člen SČUG Hollar, často vystavoval v Brně, jedna z posledních výstav byla realizována v roce 2006 v pražské Galerii Václava Špály, zastoupen např. ve sbírkách Moravské galerie v Brně.

Alois Mikulka se narodil 13. srpna 1933 v Brně-Králově Poli. Během druhé světové války, kdy byl jeho otec internován v Německu, musel doma pomáhat matce, protože měl ještě tři mladší sestry. Kvůli svému původu byl poslán na dvouletý pobyt do německé školy a do Kuratoria pro výchovu mládeže.

V letech 1948–1952 studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně a poté pokračoval ve studiu monumentální malby v ateliéru Jána Želibského na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Alois Mikulka má za sebou bohatou kariéru jako malíř, sochař, grafik, ilustrátor a scénograf. Vystavoval jak v Československu, tak i v zahraničí, v městech jako Brno, Praha, Bratislava, Budapešť, Stockholm, Bologna, Bělehrad, Frankfurt nad Mohanem, Londýn, Tallinn, Mexico City, Rennes a dalších.

Celý svůj život strávil v Brně a byl členem Spolku českých umělců grafiků Hollar. Jeho dílo zahrnuje divadelní hry pro děti, pohádky, básně a prózy jak pro děti, tak i pro dospělé. Ilustroval nejen své vlastní knihy, ale i díla dalších autorů. Kromě toho vytvářel kamenné a dřevěné plastiky pro mateřské školky. Mikulka také přispíval do různých časopisů a novin a spolupracoval s Československým rozhlasem a Československou televizí.