#132

Kamil Lhoták
(1912 – 1990)

Stan s vlajkou a hora

Lhoták Kamil (1912-1990)
Lhoták Kamil (1912-1990)
Lhoták Kamil (1912-1990)
#132

Kamil Lhoták
(1912 – 1990)

Stan s vlajkou a hora

Prints from a private collection
1 limit
314 zobrazení
7 600 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 000 Kč
23. 7. 2020 18:00

"Stan s vlajkou a hora" litografie, signováno vpravo dole tužkou KAMIL LHOTÁK, datováno 1973, číslováno 83/150. Publikováno v: Kamil Lhoták, grafické dílo v kontextu ostatní tvorby, číslo G420, str. 338. List pochází z rozsáhlé sbírky Ing. Josefa Štefana, který byl od roku 1962 předsedou sekce grafiky a krásné knihy Klubu přátel výtvarného umění v Brně. Ten byl ustaven v roce 1961 jako pobočka pražské organizace a součást podniku Dílo - Český fond výtvarného umění. ___Tisková plocha 8,7 x 11,5, celý list 23,6 x 16,8, pasparta 33 x 22,5 cm ___O AUTOROVI: Lhoták Kamil (1912-1990) Malíř, grafik, ilustrátor, spisovatel, kostýmní návrhář, autodidakt, před válkou studoval na filozofické fakultě Univerzity Karlovy, člen Skupiny 42, Umělecké besedy, SČUG Hollar, řada výstav samostatných i kolektivních, zastoupen ve sbírkách GHM Praha, GVU Ostrava, GVU Cheb, SGVU Litoměřice, Krajské galerie Hradec Králové, GU Karlovy Vary, GVU Olomouc, NG Praha, MG Brno, Středočeské galerie Praha, VČG Pardubice, galerie Hluboká nad Vltavou, Liberec, Louny, Roudnice nad Labem. Vynikající a význačný český malíř, grafik a ilustrátor 20. století.

Kamil Lhoták se narodil 25. července 1912 v Praze. Po absolvování gymnázia v Praze se namísto svého snu o studiu na Akademii rozhodl pro studium práv, které dokončil, ale věnoval se mu bez velkého nadšení. Jeho skutečným světem bylo umění, kde obdivoval díla umělců jako Ernst, Arp, Giacometti, Klee, Miró, Filla a Šíma. V roce 1938 uspořádal svoji první samostatnou výstavu v Beaufortově galerii. Během války vytvořil stovky děl a v roce 1942 se stal jedním z zakládajících členů Skupiny 42. V témže roce prezentoval svůj obraz "Dcera velkoměsta", který si v Paříži později prohlížel Pablo Picasso. V průběhu své kariéry také spolupracoval s Adolfem Branaldem, ilustrujíc pro něj knihu "Dědeček automobil". Během 60. a 70. let byl velmi aktivní, když vytvořil několik desítek obrazů ročně, ilustroval knihy a pořádal výstavy. Jeho tvorba byla ovlivněna mnoha uměleckými směry, včetně op-artového hnutí. Kamil Lhoták zemřel 22. října 1990 v Praze. Byl známý jako malíř, grafik a ilustrátor a je považován za výraznou a nezaměnitelnou osobnost českého umění.