#128

Vladimír Komárek
(1928 – 2002)

Dívka

Komárek Vladimír (1928-2002)
#128

Vladimír Komárek
(1928 – 2002)

Dívka

Prints from a private collection
315 zobrazení
800 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
23. 7. 2020 18:00

"Dívka" suchá jehla na ručním papíře, signováno vpravo dole tužkou V. KOMÁREK, číslováno 2/50. List pochází z rozsáhlé sbírky Ing. Josefa Štefana, který byl od roku 1962 předsedou sekce grafiky a krásné knihy Klubu přátel výtvarného umění v Brně. Ten byl ustaven v roce 1961 jako pobočka pražské organizace a součást podniku Dílo - Český fond výtvarného umění. ___Tisková plocha 11,4 x 7,3, celý list 14,5 x 10,5, pasparta 33 x 22,5 cm ___O AUTOROVI: Komárek Vladimír (1928-2002) malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, pedagog, studium na odborné sklářské škole v Železném Brodě, po roce 1946 na AVU a VŠUP v Praze, zakladatel Skupiny 7 v Liberci, člen skupiny SČUG Hollar, SČVU, UVU-oblast Hradec Králové, ilustroval například Seifertův Deštník z Piccadilly, 1979, Holanův Strom kůru shazuje, 1981, Máchův Máj, 1982, věnoval se volné grafice (Zátiší se zrcadlem, 1987), v roce 1981 získal cenu za nejkrásnější knihu roku, zastoupen v galeriích domácích, z cizích např. galerie v Jugoslávii, Holandsku, Německu, Dánsku, jeden z našich nejvýznamnějších tvůrců drobné grafiky a ex libris

Vladimír Komárek se narodil 10. srpna 1928 v Hořensku u Semil. Studoval na umělecké sklářské škole v Železném Brodě a poté na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze. Po dvou letech však přestoupil na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (UMPRUM), kde byl žákem profesora K. Štiply.

Jako český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog patřil k předním osobnostem českého výtvarného umění 20. století. Ve své tvorbě upřednostňoval malbu a grafiku, zejména technikou suché jehly. Charakteristickými rysy jeho děl jsou jemné barvy, neostré kontury a atmosféra melancholické lyriky. Témata jeho prací často zahrnovala zátiší s předměty jako stůl, dveře nebo zrcadlo, doplněná židovskou a křesťanskou symbolikou.

Kromě své volné tvorby se věnoval také ilustracím, vyzdobil několik desítek knih autorů, mezi nimiž byli například Mácha, Holan a Puškin. Jeho ex libris jsou velmi oblíbené mezi sběrateli.

V průběhu své kariéry byl členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar a Spolku výtvarných umělců Mánes. Jeho díla můžeme najít v mnoha galeriích, včetně Národní galerie v Praze a Moravské galerie v Brně. Prezentoval své dílo na více než dvou stovkách autorských výstav po celém světě.

Vladimír Komárek zemřel 24. srpna 2002 v Jilemnici.