#1

Jaroslava Hýžová
(1915 – 1992)

U Jelsy na Hvaru

Hýžová Jaroslava (1915-1992)
Hýžová Jaroslava (1915-1992)
Hýžová Jaroslava (1915-1992)
Hýžová Jaroslava (1915-1992)
#1

Jaroslava Hýžová
(1915 – 1992)

U Jelsy na Hvaru

572 zobrazení
3 500 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
23. 7. 2020 18:00

"U Jelsy na Hvaru" olejový pastel, signováno vpravo dole J. HÝŽOVÁ, datováno 1969. Vzadu papírový autorský štítek s razítkem ČFVU, rámováno, paspartováno, zaskleno. ___Výřez 29 x 40,5 (53,5 x 65,5) cm ___O AUTOROVI: Hýžová Jaroslava (1915-1992) Malířka, grafička, ilustrátorka, studium na Sychrově malířské akademii zřízené při spolku Mánes v Praze u Vojtěcha Tittelbacha a Josefa Lieslera, členka SČSVU, žila a tvořila na Valašsku, v letech 1935 - 1942 působila na 22 školách Valašska a Hané, známá a ceněná malířka z Valašského Meziříčí, dlouhý výčet výstav na Moravě. Svými vrstevníky byla nazývaná "Česká Madam Rouault" - přezdívka, kterou si za specifické malířské výrazové prostředky a pracovní zarputilost vysloužila Jaroslava Hýžová již v dobách studia u Tittelbacha.

Jaroslava Hýžová se narodila 21. května 1915 v Prostřední Bečvě do rodiny vesnického učitele Augustina Hýži. V mládí již projevovala zájem o umění, a to bylo patrné i v jejím raném studiu. Ve věku pěti let nastoupila do školy, avšak její rodina se později přestěhovala do Valašského Meziříčí, kde Jaroslava složila maturitu na gymnáziu v roce 1934. Finanční omezení rodiny ji vedla k tomu, že studovala učitelský ústav ve Valašském Meziříčí.

Po několika letech vyučování se Jaroslava rozhodla splnit svůj sen a věnovat se malířství. Studovala na malířské škole při Mánesu v Praze, kde byl jejím učitelem akademický malíř Vladimír Sychra. Během tohoto studia se setkala s malířem Josefem Hapkou, který jí poskytl první rady technického rázu. Jaroslava Hýžová dokončila své pražské studium několika výstavami.

Po návratu do Valašského Meziříčí v roce 1950 se věnovala nejen malířství, ale aktivně se účastnila i veřejného kulturního života, přednášela a besedovala o umění. Její tvorba byla ovlivněna poetičností pražských začátků, a postupně se vyvíjela od svěžích zátiší a obrazů dětí k tichému uvažování nad životem. Zájezd do Paříže v roce 1957 znamenal zlom, který přinesl nový výraz její tvorbě.

V 60. letech došlo k transformaci zářivé barevnosti a radosti do tichého uvažování, vyjádřeného symboly stromů a ptáků. Jaroslava Hýžová byla fascinována velebností tvarů valašské krajiny a jejími proměnami v průběhu ročních období. Hlubokým zkoumáním života valašských žen, skrytých pod gotickými šátky a nesoucích své tvrdé osudy, vytvořila dojemné obrazy.

Jaroslava Hýžová zemřela 4. března 1992 ve Valašském Meziříčí, a její ostatky jsou uloženy na Valašském Slavíně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Její umělecké dílo, plné lásky k valašské krajině a obyvatelům, se nachází roztroušeno po celém Valašsku a i mimo tento kraj.