#91

Otakar Marvánek
(1884 – 1921)

Krajina v Brdech

Marvánek Otakar (1884-1921)
Marvánek Otakar (1884-1921)
Marvánek Otakar (1884-1921)
#91

Otakar Marvánek
(1884 – 1921)

Krajina v Brdech

1 limit
626 zobrazení
65 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 65 000 Kč
28. 6. 2020 11:00

"Krajina v Brdech" olej na plátně, signováno vzadu O. MARVÁNEK, datováno 1916, dále uveden název obrazu, nově nataženo na blind rám, luxusní rám. Práce patřící do zlatého galerijního fondu, mimořádně jednoduchá a mimořádně působivá. Je třeba si uvědomit, že jde o rok 1916. Kdyby autor nezemřel v roce 1921, patřil by k absolutní malířské špičce. Pochází z pozůstalosti malíře. 40 x 50 (61 x 71) cm Marvánek Otakar: Studia na pražské akademii u Schwaigra, pobýval v Itálii a Mnichově, člen Tvrdošíjných, mimořádný zjev našeho moderního malířství. Jeho práce již od roku 1905 jsou na tehdejší dobu mimořádně moderní. Svou tvorbou předběhl o několik let Špálu a další českou avantgardu, bohužel zemřel velmi mladý.

Otakar Marvánek, narozen 28. března 1884 v Praze, byl český malíř, grafik a výtvarný kritik.

Narodil se v Praze na Novém Městě do rodiny truhláře Josefa Marvánka. Mezi lety 1904 a 1908 studoval na pražské malířské akademii, kde se připravoval ve speciální třídě pod vedením profesora H. Schwaigra. Byl členem umělecké skupiny Tvrdošíjní a také působil jako výtvarný kritik pro periodikum "České slovo".

V období 1910–1911 strávil studijní a léčebný pobyt v italském Fasanu na Gardském jezeře. Během svých krátkých studijních cest navštívil významná umělecká centra v Německu, jako jsou Mnichov, Drážďany nebo Kolín nad Rýnem. V roce 1913 se vydal do Paříže, kde se seznámil s díly významných umělců, včetně Cézanna, Matisse, van Gogha a dalších francouzských impresionistů.

Otakar Marvánek byl výraznou osobností českého moderního malířství. Jeho umělecký rukopis byl autorský a originální. Bohužel zemřel předčasně ve věku 37 let dne 25. října 1921 na Královských Vinohradech v Praze kvůli selhání srdce. Je pohřben na Vinohradském hřbitově. V roce 1922 byla po jeho smrti uspořádána v Domě umělců v Praze posmrtná výstava, na které bylo představeno na dvě stovky obrazů, kreseb a studií.

Jeho dílo je součástí sbírek Moravské galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Galerie výtvarného umění v Chebu a také v Galerii Benedikta Rejta v Lounech.