datum aukce 28. 06. 2020 11:00
104
vyvolávací cena: 65 000 CZK

60. Alex Adolf Jelínek (1890-1957)

"Kázání na hoře" velký olej na dřevěné desce, signováno vpravo dole A.J. ALEX, datováno 1948, vzadu datace 19./X. 48. Motiv kázání autor zpracoval již dříve v grafické podobě. Grafika "Mistr Jan Hus káže pod Kozím hrádkem" je zařazena ve fondu Moravské galerie v Brně a pod stejným názvem a vročením 1919 je uvedena mezi výčtem autorových prací v Tomanovi. Nabízená velká figurální scéna je patrně reakcí na opouštění vlasti v roce 1948 - datace tomu nasvědčuje. 57,5 x 106 (80,5 x 128,5) cm Alex Adolf Jelínek: Spisovatel, malíř, kreslíř, grafik evropského formátu, pražská akademie u Švabinského, mnichovská akademie u profesora Janka, člen SVU Mánes, SČUG Hollar. Vlastním jménem Adolf Jelínek.

LB atributy