datum aukce 28. 06. 2020 11:00
199
vyvolávací cena: 350 000 CZK

50. Mednyánszky Ladislav (László) (1852-1919)

"Jeseň - Podzim" velký reprezentativní olej na plátně, signováno, nákladný luxusní zdobný rám. K obrazu je znalcem PhDr. Lubomírem Podušelem, CSc. vypracován posudek v rozsahu jedenáct stran a se třemi přílohami. Znalec obraz zařazuje do období kolem roku 1890 a stanovuje cenu 25 000 eur. Při současném kurzu je vyvolávací cena v naší aukci podstatně příznivější - cca 14 000 Euro. 75,5 x 100,5 (97,5 x 122,5) cm Přiložen Znalecký posudek PhDr. Lubomíra Podušela, CSc. Mednyánszky László: MEDŇANSKÝ LADISLAV, slovensko-maďarský malíř, baron. V roce 1861 se rodina přestěhovala do Strážek na zámek dědečka z matčiny strany (v blízkosti Spišské Belé). Malířství studoval soukromě u rakouského malíře Thomase Endera, pokračoval na akademiích v Mnichově a Paříži. Po smrti profesora Pilse v roce 1875 školu opustil a maloval na Montmartru. Střídavě pak pobýval v Beckově, Strážkách, Budapešti, Vídni, Paříži, navštívil Szolnok a Itálii. Po vypuknutí první světové války se stal válečným dopisovatelem, válečné rány přijel léčit v roce 1918 do Strážkova. V roce 1877 vystavoval na pařížském Saloně, po dobu života se pravidelně účastnil výstav v budapešťském Mucsárnoku, v průběhu minulého století se uskutečnilo několik souborných výstav v Bratislavě, řada výstav se uskutečnila v Budapešti. Část rozsáhlého díla z dědictví autorovy neteře Margity Czóbel obdržela Slovenská národní galerie v roce 1972, v roce 1990 otevřela stálou výstavu jeho prací v rekonstruovaném zámku ve Strážkách.

LB atributy