#13

Valentin Držkovic
(1888 – 1969)

Portrét muže ve středním věku - tatíček Švidrnoch z Velké Polomi

Držkovic Valentin (1888-1969)
Držkovic Valentin (1888-1969)
Držkovic Valentin (1888-1969)
Držkovic Valentin (1888-1969)
Držkovic Valentin (1888-1969)
#13

Valentin Držkovic
(1888 – 1969)

486 zobrazení
2 800 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 2 800 Kč
28. 6. 2020 11:00

"Portrét muže ve středním věku - tatíček Švidrnoch z Velké Polomi" olej-tempera na sololitu se strukturou plátna, signováno vlevo dole V. DRŽKOVIC, nedatováno, kvalitní dobový rám. 22 x 16 (29,5 x 22) cm Držkovic Valentin: Významný moravský malíř, grafik, kněz, pedagog, vystudoval bohosloveckou fakultu. V letech 1912 - 1920 studoval na vídeňské akademii u Jettmara, dále v Berlíně a Paříži. Dlouhou dobu tvořil v Paříži, kde byl členem SOCIÉTE des ARTISTES INDÉPENDANTS. Od roku 1936 žil v Třebovicích, později v Opavě. Úspěšně vystavoval ve Vídni 1919 - Künstlerhaus, 1920 - Secession, na jaře 1925 v Paříži v Salon des Independants.

Valentin Držkovic se narodil 10. února 1888 ve Velké Polomi. Ačkoliv vystudoval teologii a roku 1911 byl dokonce vysvěcen na kněze, pokračoval dál ve studiích malby a grafiky na vídeňské akademii. Po jejím absolvování podnikl řadu studijních cest po Evropě, kdy navštívil např. Francii, Itálii, Německo a Podkarpatskou Rus. Zpočátku byl velmi ovlivněn secesí a impresionismem. V této fázi svého uměleckého života se věnoval především portrétní malbě. Modelem mu byli dělníci, tuláci, služky, ale také členové rodiny a přátelé. V roce 1929 namaloval obraz „Haldy“ se silným sociálním akcentem, který byl příznivě přijat i pařížskou kritikou na Salonu nezávislých. Neméně významné byly i jeho grafiky, ve kterých se prolínala sociální problematika s výjevy z rodného kraje. Často také zachycoval venkovský život. Jeho teologické vzdělání pak stojí za náboženským charakterem některých jeho děl. Zemřel 27. října 1969 v Opavě.