technika | Kombinovaná technika, koláž |
rozměr | 60x46 cm |
rok | 1971 |
signatura | Signováno LD a na zadní straně |
stav díla | perfektní |
provenience | atelier autorky |
Piková dáma - Absolvovala AVU v Praze (prof. K. Souček). Maluje, vytváří koláže, píše autorské knihy. Její dila nalezneme v Národní galerii, řadě muzeí a mnoha soukromých sbírkách doma i v zahraničí.
Kateřina Černá se narodila 17. února 1937 v Praze.
V letech 1952–1956 studovala na střední grafické škole a poté byla přijata na Akademii výtvarných umění, kde studovala u Vlastimila Rady a Karla Součka.
Černá byla známá jako česká malířka, kreslířka, grafička a autorka koláží a asambláží. Její díla často využívala kaligrafickou prezentaci vlastních textů. Profesně se věnovala práci s dětmi jako učitelka na základní umělecké škole. Její umělecká kariéra zahrnovala první výstavu v roce 1962 a studijní cestu do Itálie.
Vedle práce učitelky se věnovala vlastní volné tvorbě. Kateřina Černá zanechala po sobě bohaté umělecké dědictví, které odráží její zájem o přírodu, folklór a výtvarné umění.
Zemřela 23. ledna 2024 v Praze.