#117

Jiří Jelínek
(1901 – 1941)

Zátiší se džbánem a ovocem

Jiří (Remo) Jelínek
Jiří (Remo) Jelínek
Jiří (Remo) Jelínek
Jiří (Remo) Jelínek
Jiří (Remo) Jelínek
#117

Jiří Jelínek
(1901 – 1941)

Zátiší se džbánem a ovocem

403 zobrazení
150 000 Kč
OriginalArte s.r.o.
OriginalArte s.r.o.
10. 4. 2021 18:00

Dobrý
Olej na dřevěné desce
69 x 38,5 cm
Kolem r. 1932
Signováno v PN
provenience
Soukromá sbírka

Zátiší se džbánem a ovocem

Jiří Jelínek byl český malíř, ilustrátor, knižní grafik a typograf, narozený 12. srpna 1901 v Králově Dvoře.

Pocházel z rodiny inženýra králodvorských železáren. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění v letech 1920–1926 u Vlaho Bukovace, Jakuba Obrovského a Karla Krattnera. Během svého pobytu na Jadranu v roce 1922 se spřátelil s Jindřichem Štyrským a Toyen. V roce 1923 vystavoval s skupinou Devětsil a měl vlastní výstavu na Bazaru moderního umění v Rudolfinu.

Mezi lety 1928 a 1930 strávil čas v Paříži, kde navštěvoval přednášky Františka Kupky. Díky Františku Foltýnovi se stal členem mezinárodní umělecké skupiny Abstraction-Création. Po návratu do Československa vytvořil programové sdružení českých abstrakcionistů nazvané Kvart.

Jeho dílo zahrnuje abstraktní kompozice blízké surrealismu, zátiší a obrazy se sociální tematikou. Byl také aktivní jako knižní grafik. Některá jeho díla jsou známá jen z dobových reprodukcí v časopisech. Jiří Jelínek byl jedním z představitelů českého abstraktního malířství své doby.

V roce 1941 se Jiří Jelínek stal řádným členem spolku výtvarných umělců Mánes. Ovšem v tom samém roce byl zatčen a deportován do koncentračního tábora v Mauthausenu, kde bohužel zemřel.