#18

Ján Mudroch
(1909 – 1968)

Kytica

Mudroch Ján
Mudroch Ján
Mudroch Ján
#18

Ján Mudroch
(1909 – 1968)

Kytica

1-50
1 limit
565 zobrazení
1 420 EUR
ALL MEDIA, s.r.o.
ALL MEDIA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 800 EUR
30. 3. 2019 12:00

olej na kartóne
další informace
slovenský výtvarník (1909-1968)
50,5 x 40,5
1941
Signované vľavo dole Mudroch 41
Rámované, zasklené.

Kytica

Ján Mudroch, narozený 28. března 1909 v Senici, byl významný slovenský malíř a pedagog, jehož umělecká kariéra byla poznamenána nejen vlastní tvorbou, ale i pedagogickou činností a účastí ve významných uměleckých společenstvích.

Mudroch zahájil svá umělecká studia u Gustáva Mallého v Bratislavě a později pokračoval v Praze u Arnošta Hofbauera a na Akademii výtvarných umění, kde se seznámil s uměleckými osobnostmi podobných názorů. Spřátelil se s členy slovenského sdružení Generácia 1909, mezi nimiž byli Cyprián Majerník, Ján Želibský a další. Tato umělecká komunita ovlivnila jeho umělecké směřování.

Po návratu na Slovensko v roce 1937 a přerušení studií v důsledku druhé světové války se Mudroch věnoval pedagogické činnosti na různých uměleckých školách v Bratislavě. Po válce, v roce 1946, byl jmenován profesorem na Slovenské vysoké škole technické, kde učil kreslení a malbu. Později se stal klíčovou postavou na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde působil jako první rektor a profesor figurální malby. Mudroch rovněž hrál významnou roli při vzniku Slovenské národní galerie.

Jeho umělecká tvorba prošla různými fázemi a odrážela nejen jeho vývoj, ale i dobové události. Před válkou se věnoval sociálně angažovaným a temnějším obrazům, zatímco v poválečných letech byl blízký surrealismu a slovenskému nadrealismu, přejímaje později prvky poetického realismu. Jeho obrazy zahrnují figurální kompozice, zátiší s květinami a venkovská témata.

Ján Mudroch byl jmenován zasloužilým umělcem v roce 1958 a národním umělcem in memoriam v roce 1968. Jeho odkaz zůstává jako významný přínos k slovenskému výtvarnému umění.

 Zemřel 4. února 1968 v Bratislavě.