#13

Mária Medvecká
(1914 – 1987)

Kytica

Medvecká Mária
Medvecká Mária
Medvecká Mária
#13

Mária Medvecká
(1914 – 1987)

Kytica

1-50
602 zobrazení
1 000 EUR
ALL MEDIA, s.r.o.
ALL MEDIA, s.r.o.
30. 3. 2019 12:00

olej na kartóne
další informace
slovenská výtvarníčka (1914-1987)
22,5 x 32,5
Signované vpravo dole Medvecká.
Rámované.
Výborný stav.

Kytica

Mária Medvecká se narodila 11. září 1914 v Tvrdošíně. Pocházela ze šlechtického rodu Medveckých z Medvedzieho a Malého Bysterca (Medveczky de Medveczei és Kis Bisterczei). Po maturitě v Košicích studovala na Pedagogické akademii v Bratislavě. Působila jako učitelka v Zubrohlava, Tvrdošíně, Jablonka a Námestově. Po válce pokračovala ve studiu na Akademii výtvarných umění ve Vídni a v Praze u profesora Jána Želibského. Stala se malířkou rodné Oravy a jejího lidu. Od 50. let 20. století se věnovala i angažovaným tématům socialistického realismu obrazům industrializace a budování socialistické společnosti. V roce 1974 obdržela titul národní umělec.

Výběr jejího celoživotního díla se nachází v Galerii Márie Medvecké, zpřístupněné veřejnosti v roce 1979 v obci Medvedzie.

Zemřela 23. dubna 1987 v Bratislavě.