#66

Francesco Francia (1447 Boloňa - 1517)

#66

384 zobrazení
41 000 EUR
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
Vyvolávací cena: 40 000 EUR
26. 1. 2021 17:00

Olej, topolové dřevo
45 x 36 cm
15. století

Portrét muže před rozlehlou krajinou | Francesco Francia, zvaný Francesco Raibolini, byl italský renesanční malíř, zlatník, medailista a sochař. Je považován za zakladatele boloňské malířské školy. Před tím, než se roku 1485 zaměřil na malbu, vyučil se zlatníkem. Jeho obrazy povětšinou znázorňují Pannu Marii a svaté, avšak jeho tvorba obsahuje i portréty. Obrazy, jež byly ovlivněny Lorenzem Costou jsou ty, které ho nejvíce proslavily. Tento obraz znázorňuje muže stojící v rozlehlé krajině, nesoucí charakter citlivého gentlemana ušlechtilého původu. Atmosférická krajina namalovaná v krásných jasných barvách nám dokazuje autorovy vysoké malířské dovednosti a kvality. Autor, v klasickém stylu vrcholné renesance střední itálie, který byl značně ovlivněn Rafaelem, dokazuje své přátelství a pouto právě s Rafaelem. Francia byl již během svého života vyhledávaným a vysoce ceněným portrétistou a společně s Peruginem, Lorenzem Costou a Amigem Aspertinim patří mezi hlavní průkopníky boloňské školy.