#2

Domenico die Bartolomeo Ubaldini, zvaný Domenico Puligo (1492–1527)

#2

335 zobrazení
8 000 EUR
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
Vyvolávací cena: 8 000 EUR
26. 1. 2021 17:00

Olej, dřevo
77,5 × 52 cm
Franco Moro datoval toto dílo do zralé fáze umělce: okolo r. 1523.

Madona s dítětem a andělem | Florentinec Domenico Puligo se učil v dílně Ridolfa Ghirlandaia (1483–1561) a pracoval jako asistent Andrea del Sarto (1486–1530), brzy se stali přáteli. Kromě Andrea del Sarto také Jacopo Pontormo (1494–1557) ) a Rosso Fiorentino (1495–1540) ovlivnili jeho styl . Na malbě je Madona s dítětem v náručí, anděl oblečený do zelených šatů má překřížené ruce v gestu uctívání. Marie má na sobě červené šaty a je zahalena v modrém kabátě. Dítě má šaty bez rukávů vyrobené z průhledné látky. zde použitá technika "sfumato", vynalezená Leonardem da Vinci a dále rozvíjena mnoha umělci, dává tvářem něžný výraz a tajemnou auru. Puligo několikrát pracoval na tématu Marie s dítětem a anděly nebo jinými doprovodnými postavami. Jako srovnání lze zmínit Madonu s dítětem a dvěma anděly v Palazzo Martelli ve Florencii.